Piła formatowa

Data dodania: 02.12.2019


Piła formatowa jest podstawowym narzędziem w każdym zakładzie stolarskich. Dzięki precyzyjnemu rozplanowaniu poszczególnych jej elementów cięcia wykonane przy jej pomocy są dokładne i równe. Posługując się nią, można z łatwością poradzić sobie z płytami drewnianymi, MDF, czy popularnymi OSB. Bardzo ważne, żeby piła formatowa była wykonana przez znanego producenta, ponieważ łatwiej znaleźć wtedy opinie na temat konkretnego modelu i jego użyteczności.

Elementy piły formatowej

Każda piła formatowa powinna poradzić sobie z większością płyt budowlanych dostępnych na rynku, jednakże są maszyny dedykowane konkretnym materiałom i te będą działać najbardziej precyzyjnie. Jeżeli w naszym zakładzie znajduje się piła formatowa do użytkowania uniwersalnego, to powinna mieć podcinak, który będzie ciął płyty od spodu nie pozostawiając możliwości na powstanie szarpanych, nieestetycznych brzegów w miejscach przecięć. Warto, aby maszyna posiadała wykonany z jednego odlewu agregat. Piła główna i podcinak powinny posiadać osobne silniki z agregatami.

Stół roboczy

Aby piła formatowa mogła pracować bez zarzutu, stół roboczy powinien zostać wykonany z ciężkiego materiału, który zapewni stabilność podczas wprowadzania płyt do cięcia. Najlepiej, by był odlany z żeliwa, ponieważ jego ciężar właściwy jest idealny do stworzenia podstawy do prac stolarskich. Taki stół powinien być odporny na wgniecenia i zniszczenia, ponieważ praca z nim nie będzie ani delikatna, ani sporadyczna. Wykonanie go z żeliwa wiąże się z większymi kosztami początkowymi, ale będzie to wydatek na wiele, wiele lat codziennego użytkowania.

Strugarki Maszyny